barcelona 48h open house 2016


The Barcelona Open House is a yearly event of architectural experiences that I had had the chance to visit for the third time. In 48 hours there are many interesting projects and buildings opening their gates, many of which are impossible to visit otherwise and even less for free.
Unfortunately these 48 hours is kind of false advertising, since most buildings are open only for three hours either Saturday or Sunday, too many of them overlap and the queues are just too long (yeah I'm looking at you Santa Maria del Mar and Arc de Triomf). I had the time to visit five spots this years.
So my main complaint is the very short and overlapping opening times- however I also understand that this whole festival is for free and based on volunteer's work and that is must be far from easy to organize. If you are lucky enough to be in Barcelona for an OHB, have a look at which buildings do open because it may give you a whole other perspective on the city and make you same some bucks.

Barcelona Open House je každoroční festival architektury, který jsem letos navštívila už potřetí. Během 48 hodin otevřou své brány architektonicky zajímavé budovy, které za normálních okolností nemáte šanci navštívit nebo rozhodně ne zdarma. 
Bohužel oněch 48 hodin je dosti nepřesné označení jejich otevírací doby, jelikož některé jsou otevřeny třeba jen tři hodiny v sobotu, další tři hodiny v neděli a ve finále se pak mnohé zajímavosti překrývají či je na ně moc veliká fronta (ano mluvím o vás, Santa Maria del Mar a Arc de Triomf). Já letos stihla pět bodů- staré přístavní hodiny a bratrství rybářů, Hospital Sant Pau, byt v ulici Provença 371, Ántiga Fàbrica d'Estrella Damm (starý pivovar Estrella) a bytový dům Casa del Pati. 
Moje hlavní výtka jakožto i v minulých ročnících je teda velice krátká otevírací doba všeho- na druhou stranu je festival zdarma a s širokou pomocí dobrovolníků, takže je mi jasné, že tak jednoduché to také není. Pokud se náhodou v Barceloně během OHB ocitnete, určitě se koukněte, které budovy otevírají, protože vám ukáží město z jiné perspektivy a mnoho z těch, kde se normálně platí, je během něho zdarma.

První zastávka na Barcelonetě: staré námořní hodiny a rybářský přístav.

Hospital Sant Pau jsem chtěla navštívit už dříve, ale pak jsem si uvědomila, že vstupné stojí minimálně 8 €, a tak jsem si řekla, že počkám právě na OHB. Musím ale říct, že by tento areál stálo za to navštívit i za peníze. Jedná se o modernistickou nemocnici ze začátku 20. století, která je úžasná svým využitím keramiky na tisíc způsobů. Tak nádherné mozaiky a střechy jsem v Barceloně ještě neviděla. A vůbec mi to celé připomíná Harryho Pottera, kdyby byla v Barceloně škola čar a kouzel, tak si ji představuji nějak takhle.Kdo nemá růžový bomber, jako by nebyl! Bomber H&M, džíny Acne Studios, Uterqüe boty & A.P.C. kabelka.
Nádherný byt, který si jde pronajmout na prázdniny!

Ve starém pivovaru Estrella Damm se každý rok rozdává pivo. Nikdy neřeknu ne skleničce jejich citrónového piva!

A ještě pár fotografií z Casa del Pati (dům s atriem) od známého studia MBM. Během roku je nemožné se tam dostat bez znamého, tak jsem byla moc ráda, že jsem se tam podívala právě díky této akci. 


4 comments:

  1. O tomto festivale počujem prvý krát a och, je to nádhera♥

    Lily of the valley

    ReplyDelete
  2. Krásné fotky!

    Nikola
    http://nicolsview.blogspot.cz/

    ReplyDelete
  3. Prekrásne fotky!! A moc sa mi páčia aj tie lodičky ktoré máš. Krása!!
    SASHA´S LIFE

    ReplyDelete
  4. Adélo díky, ty vždycky mile potěšíš :-)

    ReplyDelete