how to wear pink and not look like giant candy floss


As much as I am reluctant towards the whole pink business, I have to say it surprises me how much I've grown to love baby pink. I'd even say right now I consider it a "neutral" shade on the same level as for example navy blue or grey. Yes, I am pink-brain-washed and not afraid to admit it, I'd even go as far as saying this complex goes to my childhood when I was tomboyed since my Mum never wanted us to be girly girls. As you can see, she failed miserably.
However, there are certain rules that you must follow when wearing this perfidious colour: simple shapes, no more than one shade of pink, no frills, no pink make up (very important to go natural there!) and neutral accessories.
Silk shirts are a big favourite of mine and you have seen this one quite a few times already. The long pink skirt is a statement piece by itself. A very very sad news is that this week it has been a victim in what I call the "red washing"- the unfortunate washing machine that gets ruined by either a temperature too high of by a single piece of colourfully unstable clothing. In this case I have no idea how my black leather skirt got into the machine (insert crying eyes emoji).
Also for the first time on the blog meet my new leather mules a.k.a. my most worn shoes this summer. I am the person who always storms off the house when going somewhere, meaning that shoes that are the easiest to slip on are the most worn. So I knew the next logical step would me getting a pair of mules and I fell in love with these black pointed ones and their metallic heel. Went through hell the first time I wore them (nothing upsets me more than when I buy uncomfortable shoes!!), but once I broke them in they are the best. Happy Sunday everyone!


Ačkoliv jsem k růžovému všemu dosti skeptická, musím říct, že mě až samotnou překvapuje, jak moc mi světle růžová přirostla k srdci. Dostala jsem se až do fáze, kdy mi přijde jako "neutrální" barva, stejně jako třeba tmavě modrá nebo šedá. Ano, mám mozek vypláchlý růžovou a nebojím se to přiznat. Možná to pochází z dětství, kdy z nás máma nikdy nechtěla mít typické holčičky, což se jí, jak jistě vidíte, vůbec nepodařilo.
Nicméně i pro tuto neutrální růžovou jsou pravidla, která je lepší dodržovat, aby člověk nevypadal jak bárbína v této zrádné barvě: jednoduché střihy, jen jeden odstín růžové najednou, žádné volánky a hlavně proboha zapomeňte na růžový make up a pořiďte si něco neutrálního.
Hedvábné košile jsou mými oblíbenými a tuto jste zde již několikrát mohli vidět. Kolová růžová sukně k lýtkům je zas dost výrazným kouskem sama o sobě. Bohužel se nedávno stala obětí "rudé pračky", což je můj pracovní název pro tu nešťastnou várku, kterou buď zapnete o 50°C tepleji, nebo se k ní nachomýtne nějaký nevítaný kus oblečení (v tomto případě černá kožená sukně, což je dost CTMJB- Co To Má Jako Bejt -jak řeknete česky WTF?). Takže možná je to její derniéra, což uvidíme po těch 24 hodinách, co stráví v odbarvovacím spa.
A také poprvé se na blogu ukazuji v mých černých špičatých nazouvacích botách z Uterqüe. Vždycky z domu vycházím na poslední chvíli, a tak vždycky vyhrávají boty, které se nemusí složitě šněrovat či jinak nasazovat. Logickým krokem bylo teda sehnat nějaké skvělé nazouváky a tyhle mě svým tvarem a metalickým podpatkem prostě uchvátily. Sice bylo peklo je prvně mít na noze (nic mě nenaštve tak, jako když si koupím nepohodlné boty!!), ale jen co se rozchodily, tak je to v nich paráda. Krásnou neděli vám všem!


& Other Stories top, H&M skirt and belt, Uterqüe shoes & Bimba y Lola purse

3 comments: