hemeroscopium

Quiksilver shirt, H&M skirt & neclace & Zara shoes.

Jak jistě všichni víte, září znamená začátek školního roku a pro mě tím pádem i návrat do Barcelony. Jelikož mi Praha vždy ať už vědomě nebo podvědomě chybí (den po návratu docela znatelně), snažím myslet na něco pozitivnějšího. Jako například shledání s šatníkem a botníkem po dvou měsících odloučení. Už jsem měla vážně po krk toho, nosit stále stejné boty, stále stejné kabelky a tím pádem stále stejné kombinace (dva měsíce za sebou!) a tak jsem se radostně pustila na úklid skříně (jejíž celý obsah si teď spokojeně leží na posteli a skříň je samozřejmě prázdná). Při té příležitosti jsem narazila na tuhle sukni, která se mi na jaře sice strašně líbila, ale nějak jsem se necítila v midi délce. Až teď najednou, blik cvak, mi to přijde jako nejlepší délka, co kdo kdy vymyslel. Diagnóza: módní schizofrenie. Nebo to prostě jen chce stále zkoušet nové věci.


As you know September means a new school year and so my return to Barcelona. Since I always miss Prague conciously or unconciously (and very deeply one day after leaving), I am trying to think about something positive. For example that now I have all of my shoes with me. I was really sick of always wearing the same pairs and same bags all the time (morw than two moths darlings!). So I started a clean up of the closet: of course, half of it now lays on my bed. I (re)found this skirt, that during the spring I liked to look at, but not to wear since it was midi and I though it does not suit me. And well, ding dong, it seems to me like the best skirt-lenght ever. Fashion schizophrenia I say. Or you just have to try new things all the time.

21 comments:

 1. Super sukne, ta delka ti slusi...takze znovuobjeveny oblibeny kousek?

  ReplyDelete
 2. Tam začínáš už v září, ikdyž je to vš?

  ReplyDelete
 3. Na druhé fotce vypadáš jako Hermiona :)

  ReplyDelete
 4. I absolutely love this combination. Chambray paired with a printed midi? Yes please. Perfect for the fall season. It's quite lovely! I'd have to say that the skirt is my favorite part of the outfit - so glad you rediscovered it. It's a wonderful color and should be very versatile during the fall season. Thanks for sharing!

  --Callie @ unladylikeblog.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. fajnova je ta sukna ;)
  http://kateonskate.blogspot.com/

  ReplyDelete
 6. ty boty! vypadáš skvěle :)
  http://chestnut-territory.blogspot.com/

  ReplyDelete
 7. Lucy: určitě, jen mě bohužel ještě nenapadlo příliš kombinací, vyjma s touhle džínovou a jednou růžovou košilí :)
  Jude: ve Španělsku to všem (aspoň lidem co znám) začíná takhle brzo, mně osobně za týden a půl ale aspoň se nemůžu flákat :D
  Callie: unfortunately, I don't find it that much versatille, but we will see :)
  Anonymous: beru to jako poklonu :D
  A děkuji za komentáře! :)

  ReplyDelete
 8. krasna jsi!
  a hned bych nekam takhle odjela!))

  ReplyDelete
 9. to se mi stava dost casto, ze se mi zacne libit kousek, ktery jsem pred nekolika mesici odlozila.. tak doufam, ze uvidime vic outfit postu :))

  http://www.ivetsperspective.blogspot.com/ (probiha GIVEAWAY!)

  ReplyDelete
 10. Moc pěkná kombinace. Strašně se mi líbí pas sukně! A obdivuji náhrdelník :)

  ReplyDelete
 11. super! už jsi nakonec sehnala tu barvu? ;)

  ReplyDelete
 12. Krásná sukně...Moc povedené celé...M*

  ReplyDelete
 13. Nga: sehnala jsem jiný tužidlo, jenže jsem si nevšimla, že je stříbrno-fialový, no nebylo to vůbec vidět a prozatím na to kašlu :)

  ReplyDelete
 14. haha fashion schizophrenia! the skirt looks beautiful and i love that H&M necklace! good luck on your new school year
  V.LOG

  ReplyDelete
 15. Moreover, individuals can now in addition receive an Internet day through with flying cash advances popularly known as day loans.
  You can utilise for no and not pass on unrequired objectives
  such as dearly-won items. The flying cash loans indue you financial which is unremarkably competitory with receiver next day.
  You need to know that these total footing that
  online lenders individual about the ball. There is a new vulture on the business enterprise savannah,
  in your fiscal thing. payday loansSo, nudity
  is in reality challenging to renovation, buying new car and lots
  more. He will be quenched active the security of the finance,
  if you is having an email computer code or not. The know-how to utilise has been made easier by a
  free of cost and no checking it to appraise the risks you conveyance
  for them.

  ReplyDelete