Fake on the left, real on the right.
If there is one fashion related topic that divides the world in two it is whether in the 21st century fashion industry still needs to use real furs. I have read tons on tons of articles about animal cruelty in magazines for girls when I was younger (I think the Czech CosmoGirl was the specialist in hating anything of animal origin) and they affected me quite a lot, of course who wasn't an animal lover at the age of thirteen and wouldn't melt over images of maltreated minks or foxes. Now that I am older, environment protection doesn't seem to be the most hype theme next to "How to seduce the best man of the universe" (tip n. 15: charm Him in your sexy fur coat).
The main argument against real fur is that animals used for it are maltreated, hungry, unhappy, stressed and all those other beautiful things. If you want to know more about the bad life conditions of those creature I would recommend you to browse the PETA website. While I love animals of all kinds (maybe I would skip crocodiles and snakes) and I hate when they have to suffer because of humans, animal protection groups will obviously never find anything positive in the meat/fur industry- like a communist will never find anything good in capitalism. I think you have already seen pictures of mutilated animals supposedly grown for furs- they are very emotional and if it was really the reality, I would never ever think of buying real fur in my life. On the other hand, would someone buy a fur from an absolutely devastated animal? I would presume that just like people, animals look better when they feel good- when they have good food and are not under stress. I have never been on such an animal farm, but when I was little my grandfather used to farm rabbits. When they were small I played with them, they lived in decent conditions like all rabbits in villages and when they grew older and bigger he would kill them, sell the fur for little money and we would eat the meat. I believe he was not the only one doing this, in fact Eastern Europe is still a big exporter of cheap rabbit fur and this could be the reason. For this reason I will always prefer domestic animal furs (rabbits, goats and sheeps) over exotic fur, because I am still not sure how I feel about animals being killed only for the fur.
Fake fur has one big problem and it is that it is made of petroleum, an non-renewable source. While this might sound strange, animals are just like plants renewable sources and whatever proceeds from them is biodegradable within months is composted. Fake fur made of polymers (polyester, acrylic or nylon) can take decades to fully disintegrate (I have even read it can take up to a thousand years) leaving behind them pollution- nowadays we can not recycle them. And of course, how many times is it shipped around the world to be transformed from oil to plastic to fiber to garment to customer? (This unfortunately applies to any kind of textile product, whether synthetic or from natural origin). Both the manufacture of fur and plastic polymers implies a high amount of water, that is then released back to nature- and I would not be certain it is depolluted every time they do so. Nevertheless this impact is minimised if the fur (both fake and real) is not died.
Personally I have both a real and a fake fur coat. They both have they advantages and inconvenients. The real fur is an old one I inherited from my aunt- a natural-colored goat, the fake is made of polyester (although I am not a hundred percent sure since I don't have it here with me) from H&M. I admit that a well done fake fur can look very genuine- of course if you are trying to imitate the "basic" furs and not something luxurious like raccoon or fox- the H&M one looks really good, but touching it you can not not realize it is fake. The main difference between them, apart from the tact, is how warm they keep you. Many times I have read that for Czech winter you don't need anything from animals (fur or wool) to survive. This year, okay, there is a wonderful winter almost never going under 0°C (in Prague at least), but last year, or the two years before when the temperatures were around -10°C for more than a month in a row (sometimes even bellow -15°C in Prague and lower in the countryside) , don't tell me you can keep warm by layering cotton. Although you will not freeze to death simply by walking outside for a few minutes, if you don't have something really insulating you will catch a big cold- to be honest nothing warmed me as much as two layers of wool sweaters under my goat coat of under a feather jacket. The problems of real fur are that it is heavy, since mine is older it looses hairs and it smells like a wet dog when humid (also you should keep it in a air-conditioned room in the summer- although I do not do it, it does not sound really ecologic). The fake one is much lighter but medium to strong wind can pass trough it and under 0°C you get cold- the biggest advantage of it is that you do not have to feel bad for killing an animal for it (however: pollution kills animals too).
I eat meat and I wear leather things and I would consider myself a hypocrite if I said a radical NO to furs. Like everything in life, it is not black-and-white, although some people want to make you think so. I think real fur is acceptable under certain conditions, having one timeless quality coat from real fur is certainly better for the environment than having 15 fake fur coats. On the other hand I totally understand that real fur is not for everybody and I admit that fake fur is quite a good substitute. If I had to chose between a real and a fake fur, I would go for a genuine vintage one- this way no animals are harmed and you still get the warmest winter coat that there is out there (but I would definitely skip the fashionable ones).
What do you think about furs? Do you wear them, do you like them, or do you simply think they are horrible?
Pokud existuje nějaké téma spojené s módou, co rozděluje svět, je to názor na to jestli v 21. století stále ještě potřebujeme používat pravé kožešiny. Přečetla jsem o tom mnoho článků, když jsem byla mladší (zrovna česká odnož CosmoGirl vehementně nesnášela všechno zvířecí- nevím, jak moc je zdravé podporovat vegetariánství u děvčat ve vývinu) a docela mě ovlivnily- kdo by ve čtrnácti nepookřál nad fotkami týraných norků a lišek. Teď, co jsem starší už tohle téma v časopisech nikoho nezajímá- aby taky ne, vedle článku "Jak sbalit nejlepšího muže vesmíru" (tip č.15 "Připadejte mu jako filmová hvězda v kožichu) jsou zvířátka opravdu vedlejší.
Hlavním argumentem proti pravým kožešinám je, že zvířata na ni chovaná jsou týraná, hladová, nespokojená a další takovéto krásné věci. Pokud se o jejich životních podmínkách chcete dozvědět víc,
PETA nebo třeba video "
Ukažte to vládě" (děkuji
Víťovi za upozornění na tuto perlu) vás jistě budou rádi informovat. I když mám ráda zvířata všeho druhu (možná kromě krokodýlů a hadů) a nelíbí se mi, když musí zbytečně trpět, skupiny na ochranu zvířat jsou proti masovému a kožešinovému průmyslu jasně zaujaté a je jasné, že vždy vám ukážou to nejhorší z nejhoršího a nikde nenajdou ani za mák pozitiva (stejně jako zatvrzelý komunista nikdy nenajde nic dobrého na kapitalismu). Všichni už jsme samozřejmě od těchto spolků viděli mnoho obrázků zmrzačených zvířat pěstovaných na kožichy- jsou opravdu silné a pokud by to byla pravda, nikdy v životě bych na pravou kožešinu ani nepomyslela. Na druhou stranu si ale nemyslím, že by si někdo koupil kožešinu z naprosto zničeného zvířete. Vždyť přeci zvířata, stejně jako lidi, vypadají lépe, když se mají dobře- mají dobré jídlo a nejsou ve stresu. Nebylo by tudíž v zájmu chovatelů mít je v co nejlepší kondici? Nikdy jsem sice na žádné takové farmě nebyla, ale v dětství můj dědeček choval králíky. Když byli malí, hráli jsme si s nimi, když vyrostli, zabili se, kůže se za pár korun prodala a maso se snědlo. Opravdu se neměli špatně, žili v úplně regulérní králíkárně a jejich smrt taky nebyla brutální (kdyby byla, tak jsem z toho asi poznamenaná). Jelikož můj děda pravděpodobně nebyl jediný, kdo takhle králičí kůže prodává a jelikož je východní Evropa velkým zdrojem králičích produktů, děje se tak pravděpodobně v širším měřítku. Proto taky budu asi vždy preferovat kožešiny domácích zvířat (králíci, kozy a ovce) nad exotickými kožešinami, protože stále nevím, jestli mi je po srsti zabíjení zvířat jen kvůli kožešinám.
Největší problém umělých kožešin je ten, že jsou vyráběny z ropy, což je neobnovitelný zdroj (pokud nemáte štěstí na "umělý" kožich z chlupů alpacy). Možná to zní lehce zvláštně, ale zvířata jsou stejně jako rostliny obnovitelný zdroj a tím pádem cokoliv z nich pocházejícího je rozložitelné během několika měsíců. Umělá kožešina z polymerů (nejčastěji z polyesteru, nylonu nebo akrylu) se rozloží až za několik desetiletí, někde jsem dokonce četla, že to může trvat až tisíc let a společně s tím se uvolňují do prostředí škodlivé látky- dnes je zatím nedokážeme recyklovat. A samozřejmě musí taky několikrát obletět/ objet na lodi celý svět, aby se ropa zpracovala na plast, poté na vlákno, poté na oblečení a poté k zákazníkovi. (Ve větším či menším měřítku toto samozřejmě platí i na všechno jiné oblečení i na kožešiny). Oba typy kožešin také potřebují ke svému zpracování velké množství vody, která je poté znovu vypuštěna do přírody- nejsem si úplně jistá jak moc je v té chvíli vyčištěná (mnohem ekologičtější je samozřejmě je například nebarvit).
Já osobně mám jeden pravý a jeden umělých kožich a i při běžném nošení mají každý své výhody a nevýhody. Ten z pravé kožešiny jsem zdědila po tetě a je z kozy v přírodní barvě, ten umělý je z polyesteru (pokud se dobře pamatuji, nemám ho teď zrovna u sebe) a je z H&M. Uznávám, že pěkně provedená umělá kožešina může na první pohled věrohodně imitovat tu pravou (samozřejmě luxusního norka nebo lišku asi těžko), ta z H&M vypadá stále docela dobře, ovšem na omak je úplně jasné, že je umělá-což mi stejně ani moc nevadí, jelikož ji nemám přímo na kůži. Hlavním rozdílem mezi nimi je to, jak moc vás udrží v teple. Už několikrát jsem četla, že na českou zimu jsou živočišné produkty úplně zbytečné pro přežití. Tenhle rok ano, máme krásnou zimu, teploty málokdy klesnou pod 0°C (alespoň v Praze), ale neříkejte, že minulý rok a ty dva před ním, kdy bylo asi měsíc v kuse -10°C (a třeba týden -15°C, taky v Praze- takže na vesnicích samozřejmě o mnoho méně), vás v teple udrželo několik vrstev bavlny. Samozřejmě nezmrznete kvůli několika minutám na ulici, ale pokud nemáte něco opravdu izolujícího, koledujete si o slušnou rýmu nebo něco horšího- mě zahřívala vrstva termoprádla, dva velké vlněné svetry a kabát z kozy (popřípadě péřovka). Nevýhodou pravé kožešiny je, že je těžká, moje starší už docela pelichá a taky když zmoknete, tak smrdíte jako mokrý pes (a taky by se v létě měla nechávat v klimatizované místnosti- to samozřejmě vůbec nedělám). Kabát z umělé kožešiny je mnohem lehčí, ale profoukne už středně silným větrem a pod bodem mrazu už mi je v něm zima- na druhou stranu, nezabila jsem kvůli němu zvíře (což je ale vzhledem k znečištění taky diskutabilní).
Maso jím a kůži taky nosím, proto bych se pokládala za pokrytce, kdybych kožešinám řekla jedno velké NE. Jako mnoho věcí v životě, ani toto totiž není černobilé. Myslím si, že je přijatelné mít kožešinu, pokud například je to kvalitní nadčasový kabát, co přežije tři generace, pro životní prostředí je to určitě lepší než si každý rok kupovat nový umělý. Také ale chápu, že pravá kožešina není pro všechny a v té chvíli je umělá relativně dobrou náhradou. Pokud bych si mezi nimi měla vybrat, asi bych si koupila pravou vintage kožešinu, tak se neublíží žádnému dalšími zvířeti a já budu mít nejteplejší zimní kabát. Rozhodně bych se vyhnula sezóním výstřelkům.
Co si vy myslíte o kožešinách? Nosíte je, líbí se vám, nebo je to prostě nemyslitelné?