white shirt & mesh skirt


Mango shirt & bag, H&M skirt & rings, Zara pumps

I have to admit I have a soft spot for anything meshed or perforated. Fotunately I have quite a stock of this kind of garments, courtesy of H&M's last year summer collection. This year I have added my subtly perforated mules and mesh espadrilles- I wouldn't wear many mesh pieces tougether though. This time I have worn my mesh skirt with a crisp white shit- I have been looking for one for ages because as we all know so well, the most basic things are also the most difficult to find. It's really incredible how much I already wore it (I have it since February), I love its oversized cut and the little collar.

Musím říct, že mám obrovskou slabost pro cokoliv síťovaného nebo perforovaného. Naštěstí mám od minulého roku velkou zásobu z H&M a letos jsem si k ní pořídila ještě perforované pantofle a síťované espadrilky. Víc něž jeden síťovaný kousek najednou bych si ale na sebe nevzala. Tentokát jsem sukni zkombinovala s jednoduchou bílou košilí. Nějakou jsem sháněla už léta, ale jak je známo, ty nejjednodušší věci se hledají nejhůře. Od té doby, co ji mám ji nosím opravdu často, strašně se mi na ní líbí oversized střih i moderní malý límeček.

14 comments:

 1. To síťované pod šatama vypadá skvěle .)

  YOKO NGUYEN BLOG

  ReplyDelete
 2. Skvělé! Ta košile je perfektní. :)

  ReplyDelete
 3. krasa wow si nadherna a skvely outfit :)

  ReplyDelete
 4. Replies
  1. Tohle je taková ta s černou spodničkou z H&M z minulého roku, jen jsem si přes tu černou spodničku dala ještě béžovou :)

   Delete
 5. skvělý! vypadáš prostě božsky...

  ReplyDelete
 6. ta sukně! aaah ta sukně <3

  ReplyDelete
 7. Tak ta sukně je hoodně odvážná, ale i přesto moc skvělá kombinace, líbí se mi to!.)
  Style by Eliza.

  ReplyDelete